Mobil

Telefonda Sar Değeri Nedir?

Sar değeri nedir ne değildir umrunda olmayan tek millet biziz sanırsam.  Satın aldığım telefonda sar değeri nedir? diye hiç merak eden oldu mu? Tabi ki yok, fiyatına bakarız, caf cafına bakarız cuf cufuna bakarız sonra kanser olunca neden diye sorarız?  Bunca yıldır telefon incelemesi okurum, izlerim bir kez de bu incelemelerde telefondaki sar değerinden bahsedildiğini görmedim.  Sar deyince bizim milletimiz sar bi cugara içelim anladığından, bu konulara da hiç ehemmiyet vermeyiz. Neyse konumuza dönelim. Peki telefonda sar değerinin ne olduğunu anlatayım sizlere bakın bakalım bir önemi varmıymış yokmuymuş? Hani yine kimse bakmayacak ama en azından merakımızı giderelim.

SAR yani İngilizcesiyle Specific Absorption Rate Türkçesiyle Özgül Soğurma yada Emilim Oranı; telefonlarımızın baz istasyonuyla iletişim kurarken belirli bir radyo frekans yayarlar ve bu radyo frekans elektromanyetik bir enerji alanı oluşturur. İnsan vücudu bu elektromanyetik alanda oluşan enerjiyi belli bir oranda absorbe edebilmesi oranını ortaya koyan ölçü birimine SAR yada SAR değeri adı verilir.  Bir birim doku kütlesi başına absorbe edilen güç olarak tanımlanabilir. SAR ölçü birimi W/Kg olarak ifade edilir.  Özetle hani çok konuştuğunuzda kulağınızda bir ısınma olduğunu hissedersiniz ya işte o ısınma oranı bu SAR değeri ile ile ifade edilir.

Telefonlardaki SAR değeri Amerikada  1.6 W/Kg, Avrupada ise 2W/Kg değerinin altında olmalıdır. SAR değerinin yüksek olması insan sağlığı için uzun vadede oldukça zararlıdır. Özellikle lenfoma, cilt kanseri, kısırlık, genetik bozukluklar ve yüksek tansiyon gibi hastalıklara neden olduğu yapılan araştırmalar ortaya koymuştur. Yani çocuğunuz bile olmayabilir kardeşim.

Peki ne yapacağız? Öncelikle SAR değeri düşük telefonlar almalıyız dicemde nerde kardeşim onu düşünen. O zaman basit çözümlerle bu SAR belasını def edebiliriz.

Telefondaki SAR değerinin zararlarından kurtulmak için yapılması gerekenler nelerdir?

SAR değerinin zararları

  1.  En basit yöntem kulaklık kullanmak.
  2. Telefonumuzu cebimizde özellikle erkekler için ön cebimizde taşımamalıyız. Kısır olmam demeyin sonra tüp bebek masrafları çok pahalı.
  3. Yalnız olduğumuzda hapörlerden konuşmak.
  4. Mümkün mertebe telefonu kendimizden uzakta bulundurmak.
  5. Yatarken başımızın altına telefonu koymamak.
  6. Özellikle SAR değeri düşük sinyal durumunda dahada arttığı için düşük sinyal olan yerlerde telefonu az kullanmak.
  7. Uzun konuşmalardan kaçınmak.

Belli başlı çözüm önerileri arasında sayılıyor. O kadar da zor değilmiş dimi kısır kalmamak. Yani hepsi neyse de şu kısırlık kanser olaylarının artmasının en büyük nedenleri arasında işte bu tür nedenler yer aldığı aşikar.

#Yıldız Vermeyi Unutmayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

UzmanPC

Yararlı, Eskimeyen, Modası Geçmeyen, Her Derde Deva, Şifalı Teknoloji Bilgileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu