Teknoloji

Teknoloji Yararlı Mı Yoksa Zararlı Mı?

Günümüzde teknoloji baş döndürücü bir hızla ilerliyor. Öyle bir hız ki bu günümüz teknolojisi 3 ayda bir yenileniyor. Bu satırları yazarken aldığım cihaz ihtiyaçlarımızı fazlasıyla karşılamasına rağmen aradan 1 yıl geçmiş olsa da çoktan modası geçmiş teknoloji çöplüğünde yerini almıştır. Özetle söylemek istediğim, teknoloji çok hızla ilerliyor ilerlemesine de bu ilerleme İnsanlık için ne kadar faydalı? Teknolojide ki bu ilerlemenin İnsanlığa zararı var mıdır?

Teknoloji alanındaki gelişmelerin insanlık için yararlarına bir bakalım. Çeşitli bilim dallarında ve sektörlerdeki teknolojik gelişmelerin İnsanlık için yararları şöyle sıralayalım.

Tıp alanındaki ilerlemeleri düşünün, hastalar için robotik cerrahi dahi ileri görüntüleme tetkikleri hepsi gelişen teknoloji sayesinde mümkün öyle değil mi? Günümüzde nanoteknolojiyle üretilen 3d yazıcılarla yapılan organ parçalarını bile gördük bu gözlerimizle. Bulaşıcı hastalıklara getirilen inanılmaz aşılama ve ilaç teknolojilerine günlük yaşantımızda şahit olduk hatta.

Peki ya ulaşım alanındaki teknolojik gelişmeleri ele alalım. Hızlı trenlerden tutun ses hızındaki uçaklara, atom enerjisiyle çalışan denizaltılardan, son teknoloji güvenlik önlemlerine sahip arabaları düşünün. Bütün bunlarla hayatımız ne kadar kolaylaştı öyle değil mi ?

Teknolojideki en hızlı ilerleme herhalde iletişim alanında olmuştur öyle değil mi? Dünyada ve Türkiye’de iletişim hem ucuz  hemde inanılmaz hızlı bir hal almıştır. 20 yıl öncesinde çevirmeli telefonlar varken günümüzde kolunuzdaki bir bileklikle dünyadaki her hangi bir kimseyle sesli ve görüntülü konuşmanız üstelik bu konuşmayı çok ucuza yapmanız artık çok kolay.

Peki ya sanayi alanındaki teknolojik gelişmelere baktığımızda robotik paketleme servislerinden, el değmeden üretilen binlerce teknolojik ürüne, 3d model yazıcılarla üretilen yedek parçalara,  sadece robotların çalıştığı fabrikalara kadar sanayi alanında çok fazla teknoloji gelişme görmemiz mümkün.

Teknolojinin hızına ayak uydurmak imkansız.  Teknolojinin bunca nimetini gördük hayatımızda ve gelecek nesiller kim bilir daha neler görecekler teknoloji alanında öyle değil mi?

Peki değerli dostlarım birde madalyonun öbür yüzüne bakalım?

Bildiğimiz gibi her şeyin olumlu yanlarının yanısıra olumsuz yanlarıda mutlaka vardır. Bir bıcağı ele alalım, bir bıcakla çok güzel yemekler yapabileceğiniz gibi insanlara da zarar vermeniz pek mümkün. Teknolojide bunun gibi bir çok yararını yukarıda saydık ancak teknolojinin zararları yararlarından daha çok mu?

Günümüz insanının daha çok yalnız kalmasınız nedeni Teknoloji değil mi? Yada işsiz kalmasının nedeni yine teknoloji. Şöyle bir göz gezdirecek olursak dünyaya ve insanlığa bu kadar katkı sağlayan teknoloji bir gün belkide insanlığın sonunu getirebilir mi?

Şöyle bir düşünelim? Teknoolji kaç kişinin ölümüne neden olmuştur günümüze kadar. Teknolojiyle üretilen silahları, atom bombalarını, kimyasal silahları düşünün? Bu silahların öldürdüğü insanları bir hayal edin. Herhalde İnsanlık tarihinde günümüzde ve gelecekte teknoloji sayesinde hayatta kalan insanlarla, teknoloji yüzünden ölen insanları hayal ettiğinizde ölen insanların çok daha fazla olduğunu görürsünüz ve göreceğiz. Japonyaya atılan nükleer bombaları, Irak savaşını, Suriye savaşını düşünün sizce kaç yüzbin insan öldü?

Peki teknolojinin bu kadar gelişmesine rağmen açlıktan Afrikada ölen insanlara teknolojinin ne faydası oldu? Teknoloji bizi daha mı insan yaptı? Elbetteki hayır. Teknoloji insanlığa değil belirli bir insan kitlesine yararı olmuştur her zaman. Teknolojiyi elinde tutan, İnsanları öldürme kapasitesi yüksek olan, Rusya, Amerika gibi ülkeler hep yükseldi. Yani dünyadaki belirli bir zümre teknolojinin yararlarından yararlanırken, diğer kısmı teknoloji sayesinde, öldü yada öldürüldü? Afrikaya bir bilgisayar götürdüğünüzü hayal edin ve çocuklara verdiğinizi? Karnı aç olan insanlara teknolojinin yararı ne ki? Hem madem bu kadar ilerledi teknolojimiz, İnsanlık adına dünyada fakir ülkelere teknolojinin ne faydası var?

Bunun dışında gördüğümüz üzere insanoğlu yani bizler sen ben o, fırsat buldukça teknolojiden uzak bir dünya hayal ediyoruz hep. Emekli olduğunda bilgisayarını alıp, oyun oynayacağım diyen kaç insan var. Herkes organik bir dünyada teknolojiden mümkün olduğunca uzak bir sahil kasabasında hayal ediyor kendini öyle değil mi? Çünkü teknoloji bizi yalnızlığa, strese ve öfkeye mahkum ediyor.  Organik bir dünyada teknoloji çok da olmadan yaşamak elbette insana her daim cazip geliyor.

Teknolojiden uzak kalmak günümüzde pekde mümkün değil elbette. Ancak teknolojiyle iç içe olmak sizi tüketim çılgınlığının içine hapseder. Çünkü teknoloji sürekli yenilenebilmesi ve kapitalist düzenin devam etmesi için sürekli tüketmenize sizi teşvik ve tahrik eder? Doğruyu söyleyelim şimdi kim yepyeni bir iphone istemez ki? Peki o iphone için ödeyeceğiniz ücret?  O ücret için kaç saat kaç hafta kaç ay bir köle gibi çalışacaksınız? İşte bir tarafta yepyeni bir iphone bir tarafta bör kölelik düzeni içinde saatlerce çalışmak? İphondan vazgeçip tuşlu telefonla köyümüzde organik stressiz bir hayat mı yoksa kölelik içinde tükenen bir hayat mı? Peki burda teknolojinin bize yararı ne, stres ve çok çalışmaktan ömrümüzü tüketmemizden başka ne işe yara teknoloji ?

Burda şu noktada dürüst olalım? Hastalandığınızda teknolojiden ne kadar uzak kalırsınız? Bir tomografi cihazının olmadığını düşünün ve sizin küçük bir beyin kanaması geçirdiğinizi hayal edin? Bu durumda teknoloji zararlı deyip tomografi çektirmezmisiniz? Gördüğünüz gibi teknolojiyle yapamadığımız gibi teknoloji olmadan da yapamıyoruz öyle değil mi? Bence önemli olan dengeyi kurabilmek. Hem teknolojiyle iç içe hemde doğal bir yaşam sürmek en güzeli. Ancak unutmayın teknoloji sizi bir tüketim çılgınlığına sürekli olarak sürüklemesin.

Sağlıcakla Kalın.

#Yıldız Vermeyi Unutmayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

UzmanPC

Yararlı, Eskimeyen, Modası Geçmeyen, Her Derde Deva, Şifalı Teknoloji Bilgileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu