Güvenlik

Spam Mailler Nasıl Engellenir? Tehlikeleri Nelerdir?

Spam mailler yüzlerce mail kullanıcısının başına gelmiş olan tehlikeli mail tipleridir. Bu maillere istenmeyen mailler diyoruz çünkü insanları rahatsız eden ve insanlara tuzaklar kuran maillerdir bunlar. Yüzlerce kişinin başına gelmiştir çünkü şimdi mail kutunuzu açsanız spam kategorisinde birkaç mail görebilirsiniz.

Spam mailler genel olarak dolandırıcıların veya hacker’ların mail kullanıcılarını dolandırmak için sosyal mühendislik yetenekleri ile hazırladıkları ve dolandırıcılık senaryoları ile dolu mail çeşitleridir. Bu mailler vasıtası ile oldukça yüklü miktarlarda para kazanıyorlar ve bu paralar ile de daha farklı senaryolar kuruyorlar. Tabi spam mailler sadece kötü niyetli kişilerin hazırladığı mailler değildirler.

Spam Mail Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Çalışırlar?

Spam yani istenmeyen maillerin birkaç çeşidi var. Örneğin birçoğu kötü niyetli dolandırıcı kişilerin hazırladığı mailler olabiliyorken yine bir çoğu da legal şirketlerin müşterilerine ürünlerini pazarlamak için hazırladıkları mail türevleridir. Yani bir şirket yeni bir ürün çıkarttığında bu ürününü yüzlerce maile aynı anda gönderir. İnsanlar bu ürünü beğenirseler satın alırlar. Ancak birçok kişi de bununa yı anda gönderilen bir mail olduğunun bilincindedir ve ürününde faydalı olmadığını düşünmektedir.

Hal böyle olunca mail sunucularının mail kullanıcılarına sunmuş olduğu “bunu spam olarak işaretle” seçeneğini kullanırlar. Birkaç kişi veya birçok kişi gelen maili spam olarak işaretler ve bildirirse mail sunucusu da yani bu gmail veya Hotmail veya yahoo olabilir o maili spam listesine alır. Artık o mail hangi kullanıcıya gönderilirse gönderilsin spam kategorisine otomatik olarak düşecektir.

Spam Maillerden Nasıl Korunabiliriz?

İstenmeyen, spam mailleri tehlikeli yapan unsur onların istenmeyen olması değil elbette. O maillerin istenmeyen yani spam mail olduklarının anlaşılamamasıdır. Eğer maillerin spam olduğu anlaşılamaz ise birçok kullanıcı bundan zarar görecektir. Bu yüzden kullanıcıların bilinçli olmaları son derece önem arz etmektedir. Eğer spam maillerden tam anlamıyla korunabilmek istiyorsanız kesinlikle bilinçli olmalısınız ve size para vaat eden veya kısa sürede çok para kazanabileceğinizi söyleyen ve kimden geldiğini bilmediğiniz maillere aldırış etmemelisiniz. Bunlara ek olarak çeşitli tarayıcıların da spam mailler için bazı güvenlik eklentileri bulunmaktadır.

#Yıldız Vermeyi Unutmayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

UzmanPC

Yararlı, Eskimeyen, Modası Geçmeyen, Her Derde Deva, Şifalı Teknoloji Bilgileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu