Güvenlik

Sality ve Türevi Solucan Virüsleri Nasıl Çalışır? Nasıl Silinirler?

Sality tipi bilgisayar virüsleri maalesef hayatımızın her yerini sarmış durumdalar ve bu virüslere karşı güvenlik önlemlerimizi almamız son derece önem arz etmektedir. Eğer gerekli yerlerde güvenlik önlemlerimizi almazsak bu solucan virüsleri bilgisayarlarımıza bulaşırlar. Peki solucan virüslerinin diğer virüslerden farkları nedir? Bu virüslerin diğer virüslere oranla farkları bilgisayarınızın her yerine yayılıyor olmalarıdır.

Sadece yayılmakla kalmazlar bilgisayarınızda bulunan bütün yazılımların içlerine kendilerini inject ederler. Yani kendilerini kopyalarlar. Siz bu solucan virüsünü bilgisayarınızdan temizlemek isteseniz dahi bütün arşivinizi silmeniz gerekir. Sality virüsü de günümüzde son derece tehlikeli olan daha doğrusu Windows XP sistemler için oldukça tehlike saçan ve 2005 ile 2010 arasında yüzlerce bilgisayara zarar vermiş olan virüs türevlerindendir.

Sality Virüsü Nasıl Çalışır?

Bu virüsün çalışma mantığına gelirsek bilgisayarınıza genellikle piyasada bulunan 3.parti programlar tarafından bulaşırlar. Ayrıca örneğin bir bilgisayara bulaşmış diyelim ve sizde bu bilgisayardan (o bilgisayar arkadaşınıza ait olsun) bir dosya alıyorsunuz ve işte bu dosyayı çalıştırdığınızda bilgisayarınızdaki bütün dosyalara kendini otomatik olarak kopyalar.

Kendisini profesyonel bir şekilde kopyalan bu virüs zaman içerisinde bütün arşivinize yapışır. Sizin bu virüsü temizlemeniz çok zor bir hale gelir. Görev yöneticisini devre dışı bırakır ve kayıt defterine erişiminizi etkisiz kılar. Bu nedenle virüsün silinmesi daha çok zorlaşır. Ayrıca bazı sality türevleri skype gibi chat yazılımları üzerinden yayılmaktadır.

Sality Virüsü Nasıl Silinir?

Sality virüsünün temizlenme işleminde çok dikkatli olunması gereklidir. Eğer bilgisayarınızdaki bütün arşivinizi kurtarmak istiyorsanız internetten Sality Remover gibi bu virüse özel olarak tasarlanmış temizleme yazılımlarını tercih etmeniz gereklidir. Bu programlar bütün diskinizi tarayarak virüs bulaşmış olan bütün uygulamalarınızdan kaldırırlar. Yani bu uygulamalarınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Eğer önemli verileriniz yok ise bu kadar uğraştıran şeylere vaktinizi ayırmanıza gerek yok. Bütün hard diskinizi hem yerel hem de yedek diskinizi format ile sıfırlayabilir ve bu format işleminden sonra artık tertemiz bir bilgisayara sahip olabilirsiniz. Tabi bilgisayarınızı temizledikten sonra bir anti virüs programı kurmanız yerinde bir karar olacaktır.

Sağlıcakla Kalın.

#Yıldız Vermeyi Unutmayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

UzmanPC

Yararlı, Eskimeyen, Modası Geçmeyen, Her Derde Deva, Şifalı Teknoloji Bilgileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu