Teknoloji

Pil Şarj Cihazı (Aleti) Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin, kalem pile, ince pile olan ihtiyaç hiç azalmadı öyle değil mi? Uzaktan kumanda edilen cihazlar arttıkça pil ihtiyacıda o oranda artış gösterdi. Evet bazı cihazlar şarj ediliyor kendi üzerindeki pillerle ancak onun dışında şu sayacağım ürünlerde kalem pil  vb ihtiyaç her geçen gün artıyor. Misal, dronları düşünün, dronların kumandalarını, akülü arabaların kumandaları pilli, kablosuz klavyesiz, mouse de pilli, mp3 çalarlar, bazı fotoğraf makineleri, tv kumandaları, duvar saatiniz, hassas terazi, elektronik ateş ölçerler peki ya tartı.

Ne kadar pille çalışan ve günlük yaşantımızda yer alan eşya kullanıyoruz öyle değil mi? Bir o kadarda aylık, 3 aylık, yıllık pile ihtiyacımız oluyor. Ben mütemadiyen her ay 4 tane alıyorum en az. Hakkat ha benim gp pil şarj cihazım var hemde iyi kalite, ben niye pil alıyorum ki? Neyse bu kadar alet edavata pil mi dayanır. İyi marka alsan dünya para, ucuz alsan hemen bitiyor. En iyi çözüm kaliteli şarj edilebilir pil alıp, birde pil şarj cihazı alıp kullanmak en doğrusu.

 İhtiyacımız olanları alırken,  pil seçimi bir kenara ama makine seçiminde de dikkatli olmak gerekiyor. Kaliteli pil alsak da, gerek şarjın süresi gerekse pilin ömrünün şarj makinesine bağlı olduğunu unutmamak gerekli.

Benim şarj makinem dikey, hava soğutuculu, her pili ayrı şarj ediyor ve her pil için ayrı emniyet kumandası da var yani pil dolduğunda şarjı kesiyor ve pilin şişmesini önlüyor. Tek kötü yanı pil seçimi yapması, pil azcık bozulsa yani performansı düşse yada farklı bişi olsa makine pil seçiyor yani o pili şarj etmiyor.

Pil şarj cihazı seçiminde dikkat edilecek hususlardan biride pil dolduğunda şarjı otomatik kesmesi çok önemli. Pilin aşırı şarj edilmesi pil ömrünü etkileyen önemli hususlardan bir tanesi çünkü. Klasik şarj cihatları pilleri belli bir süreye göre şarj ediyor. Yani 1000 mAh pili 2 saat şarj etmeye ayarlı makine 800 mAh pili de 2 saat şarj ederek pili ömrünü olumsuz etkiliyor yada pil bozuluyor ve bir daha şarj almıyor.  Pilin aşırı şarj olma devresi bulunan makineler yukarıda söylediğim gibi şarjı pil dolar dolmaz keserken klasik şarj makineleri pilleri çıkarana kadar şarj ediyor. Bu durum bazen pillerin patlamasına bile neden olabiliyor.  Bundan dolayı pil dolduğunda şarjı kesen makineler tercih sebebi olmalı.

#Yıldız Vermeyi Unutmayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

UzmanPC

Yararlı, Eskimeyen, Modası Geçmeyen, Her Derde Deva, Şifalı Teknoloji Bilgileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu