Mobil

iPhone 11 Su Geçirmez mi?

İphone 11’e yüklü bir miktarda para ödeyen kullanıcılar iPhone 11 su geçirir mi, geçirmez mi? diye merak ediyorlar. Hemen kısaca şunu söyleyebiliriz ki iPhone 11 ve 11 Pro tamamen su geçirmez değildir, ancak kahve sıçrama hayatta ya da havuzda dunked olsun suya dayanıklı yeterlidir. Ancak bu telefonlar gerçekten ne kadar su alabilir? Apple’a göre , iPhone 11 IP68 olarak derecelendirildi,

yani 30 metreye kadar 6,5 metreye kadar suya dayanıklı. Daha pahalı iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max de IP68’dir ancak daha derine inebilir: 30 dakika boyunca 13 dakika. Resmi değerlendirmelerin dışında, bu telefonları ne kadar derin alabileceğimizi görmek istedik.

Geçen yıl iPhone XR ve iPhone XS’i tuzlu suda test ettik ve bu telefonların ne kadar su alabileceğine şaşırdık . İPhone XR o waterlogged oldu önce ise, sekiz katını puan derinlikte bir smaç atlattı iPhone XS görünür bir su hasar görmedi, ama onun hoparlörler daha yumuşak hale geldi.

Giriş yapmak için yeni iPhone 11 ve 11 Pro’yu daha derinlere taşımak istedik. İle ekip SOFAR Okyanus Teknolojileri (eski OpenROV olarak da bilinir), biz monte yepyeni iPhone 11 ve sualtı drone, Trident Pro 11. daha derinliğe ulaşabilir ve telefonunuzdan kontrol edilebilir. Trident’i iPhone’lara ne olacağını görmek için serin bir sonbahar gününde Kaliforniya’daki Monterey Koyu’na gönderdik.

Tam test için ve drone’dan epik sualtı görüntülerini görmek için bu sayfadaki videoyu izleyin.

Dalış 1: 13 Dakika
İlk dalış için, iPhone 11 Pro için iddiayı test etmek istedik: 30 dakika boyunca 13 dakika. İPhone 11 sadece bu derinliğin yarısı için derecelendirildi, bu yüzden daha ucuz telefon için ne bekleyeceğimiz hakkında hiçbir fikrimiz yoktu.

30 dakika sonra, her iki telefon da takılıyken uçağı yüzeye geri getirdik. Telefonları tüy bırakmayan bir bezle kurutmak, her ikisi de ekranlar hala çalıştı ve kamera lenslerinde (ön veya arka) buğulanma kanıtı yoktu.

Düğmeler ve hoparlörler hala çalıştı; iPhone 11 Pro’da bir miktar bozulma olsa da iPhone 11 oynatmadan daha yüksek sesle çalışırken, iPhone 11 telefonları çalmadan önce kaydettiğim bir ses klibini çalarken biraz su geliyordu.

Dalış 2: 26 Dakika
İkinci turda, teknemizi Körfez’in kalbine daha derine çıkardık ve aynı 30 dakikalık esneme için dalış derinliğini 26 dakika sonra çıkardık. Trident’ın önündeki kamera sayesinde, sıra dışı bir şey olup olmadığını görmek için telefon ekranlarını canlı olarak izleyebiliriz.

Olmadı. 30 dakika sonra, her iki dokunmatik ekran da çalıştı, kameralar lenslerde herhangi bir sis veya su girişi kanıtı olmadan fotoğraf çekti ve hoparlörler ses çaldı. Yine iPhone 11, iPhone 11 Pro’dan daha yumuşak geliyordu.

Dalış 3: 39 Dakika
İPhone 11 ve 11 Pro hala çalışıyorken, son bir dalış için zamanımız vardı. Tekneyi açık suya çıkararak Trident’i 39 dakika daha aşağı deniz tabanına daldık.

İPhone 11 (solda) ve iPhone 11 Pro (sağda)

Telefonlar sudayken, iPhone 11 Pro’daki ekran kronometreden Saat uygulamasındaki başka bir ekrana titredi.

Tam 30 dakika bekledikten sonra (ve bazı deniz aslanlarının yüzdüğüne tanık olduktan sonra), telefonların bu son yüzmeden hayatta kalıp kalmadığını görmek için uçağı geri getirdik.

Bizim için sürpriz, telefonlar hem ilk muayene tamamen iyiydi. Hoparlörler artık ses çalarken her iki telefonda da boğuk geliyordu, yeni gibi iyi görünüyordu ve kutudan yeni çıkmış gibi çalıştılar.

Telefonları temiz suyla yıkadım ve tiftiksiz bir bezle kurutdum, sonra kapattım ve suyun bizi sürprizlerle bırakması durumunda 72 saat boyunca tamamen kurumasını sağladım.

Telefonların tamamen kurumasını bekledikten sonra, üç gün sonra herhangi bir ek hasar olup olmadığını görmenin zamanı gelmişti. Kameraları, mikrofonu, hoparlörü kontrol edip şarj edip etmediklerini görmek için aynı testleri tekrar yaptım. Telefonların hala yeni gibi olduğuna inanamadım (iPhone 11’in ekranındaki birkaç küçük çizik dışında) ve görünür bir harici su hasarı yoktu. Her şey hala çalıştı.

Bulabildiğim tek sorun, iPhone 11 ve 11 Pro’daki hoparlörler, dunk edilmeyen iki yeni iPhone’a kıyasla maksimum, ses seviyesinde daha az net ve biraz daha yumuşak geliyordu. Suya batmış telefonların yeni telefonlardan birkaç desibel daha düşük bir seviyede oynatıldığını gösteren Apple Watch’taki Ses uygulamasını kullanarak bunu doğruladım .

Apple’a ulaştım ve şirket , iPhone’unuz sıvı ile temas ederse ne yapacağına dair resmi destek sayfasına yöneldi , bu da temiz suyla durulayın ve yumuşak, tüy bırakmayan bir bezle silin.

İPhone XR ve XS ile yaptığımız önceki su denememizde olduğu gibi, bu bilimsel bir test değildir ve iPhone 11’inizin derin suya düşerseniz hayatta kalacağını garanti etmez. Ayrıca su hasarının garanti kapsamında olmadığını unutmayın.

Ancak testimiz, iPhone 11 ve 11 Pro’nun Apple’ın kredi vermesinden çok daha fazla suya dayanabileceğini gösteriyor.

#Yıldız Vermeyi Unutmayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

UzmanPC

Yararlı, Eskimeyen, Modası Geçmeyen, Her Derde Deva, Şifalı Teknoloji Bilgileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı