Teknoloji

Intel yeni yol haritası Açıklandı

Son aylarda işlemci üretimi mevzusunda başı dertte olan Intel, farklı hedeflerinin bulunduğunu söylemişti. AMD Ryzen işlemcilerin yükselişi karşısında pazar payı kaybeden şirket, bu kaybın kendileri için önemli olmadığını ve pazar hisseı endişelerini bir kenara ittiklerini söylemişti. Bazı yanlış hesaplamalar ve alınan projeler sonucu 10 nm işlemci üretiminden vazgeçen Intel, işlemciler için yol haritasını açıkladı.

Intel işlemciler için yol haritası belli oldu
Geçtiğimiz yıllarda işlemci pazarının yüzde 90 gibi büyük bir çoğunluğunu elinde bulunduran Intel, son zamanlarda Ryzen işlemcilerin yükselmesi sebebiyle kan kaybediyor. Rakibi AMD, 41 dolarlık hisse senedi fiyatıyla son yıllardaki en büyük artışı yaşıyor. Sadece, Intel’e gore pazar payı her şey değil. Yeni yol haritasına nazaran, Intel 10 yıllık bir plan belirlemiş durumda.

Intel işlemciler
Bazı yanlış hesaplamalar ve alınan projeler sebebiyle Intel, 10 nm işlemci üretimini durdurduğunu açıklamıştı. 10 nm yerine direkt 7 nm üretime geçmeyi planlayan firma, 2020 senesinde 14 nm+++ işlemciler ile karşımıza çıkacak. Intel’in planına nazaran, 2029 yılında 1.4 nm üretime geçilmesi hedefleniyor. 2021 senesinde 7 nm üretimden sonra 2023 yılında 5 nm, 2025 yılında 3 nm ve 2027 senesinde da 2 nm üretime geçilmesi planlanıyor. Bu tabloya bakılırsa firma, iki yılda bir üretim teknolojisi geliştirmeyi düşünüyor.

Intel
Tabloya göre, belirtilen yıllarda üretim teknolojileri geliştirmeye başlanacak. Her üretim teknolojisi, + ve ++ olmak üzere iki farklı versiyona sahip olacak. Ancak Intel’in daha önceki tablolarına bakarsak, 2017 senesinde 10 nm üretim teknolojisine geçileceği planlanmıştı. Bu yıl yaşanan aksaklıkların ileri ki yıllarda yeniden etmesi, bu tablonun gecikmesine neden olabilir.

Tablo çoğu şeyi gösterse de, firmanın iyi mi bir yol izleyeceği hala kafaları karıştıran bir vaziyet. Düğüm yıllarında yeni üretime mi geçilecek yoksa optimize edilmiş sürüm mü kullanılacak hemen hemen bilinmiyor. Örnek vermek gerekirse, 2023 yılında direkt 5 nm üretime de geçilebilir veya 7 nm++ ile devam edilebilir.

#Yıldız Vermeyi Unutmayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

UzmanPC

Yararlı, Eskimeyen, Modası Geçmeyen, Her Derde Deva, Şifalı Teknoloji Bilgileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu