Yazılım

Geleceğin Programlama Dili Hangisi Olacaktır?

Programlamaya merak saran çoğu programlamacının merak ettiği önemli bir konuda geleceğin programlama dilinin hangisi olacağı yönündedir.  Aslında bu soruyu genelde programlamaya yeni başlayan yada başlayacak olanların merak ettiği bir konu olduğunu söylesek daha doğru olur. Çünkü programlamada belirli bir seviyeye gelmiş herkesin hangi programlama dili diye merak etme dönemleri çoktan geçmiş oluyor. Bunun nedeni önemli olan programlama dilinden ziyade algoritmanın, yabancı dil öğrenmenin, sürekli kod okumanın, bol bol alıştırma yapmanın daha önemli olduğunu öğrenmiş olmalarıdır.

Şimdi gelelim asıl konumuza. Geleceğin yazılım dilleri arasında hızla yükselen kendini gösteren bir çok ağır abi programlama dillerinin de son yıllarda  önüne geçen bir programlama dili var.  Bu programlama dili Python.

Peki değerli dostlar Python neden bu kadar önemli ve geleceğin programlama dili olarak gösteriliyor? diye bir bakalım.

Ben size burda şu programlama dili iyi şu kötü yada şunun şusu şöyle busu böyle demeyeceğim.  Size gelecekten bahsedeceğim ve kendiniz zaten bu durumda neden Pythonun gelecek için önemli bir dil olduğunu kanıksayacaksınız.

Bundan 10 yıl önceki teknolojiyle bugünün teknolojisi arasında ne kadar fark var öyle değil mi? Akla hayale sığmayan telefonlar, uygulamalar, teknolojiler hayatımıza girdi. Bunların içinde en önemli teknolojilerden birisi yapay zeka. Yapay zekaya en iyi örnek siriyi verebiliriz öyle değil mi? Günümüz teknolojisini bir adım daha öne taşıyacak olanın yapay zeka olduğu artık tartışılmaz bir gerçek olarak önümüze çıkıyor.

Peki günümüzün en büyük öne çıkan sorunlarından yada çözümlerinden biri de big data öyle değil mi? Şöyle düşünün google yada facebook elinde o kadar veri var ki? Bu veriyi nasıl işlemesi neler yapması gerektiğini nasıl bilecek? Mesela siz bilgisayarınızda asus mouse diye arattığınızda cep telefonunuzdan sosyal medyada dolaşırken asus mouse reklamı görmeniz nasıl mümkün oluyor? Çünkü milyonlarca kişinin verisi işlenerek davranışları analiz edilip buna göre ortaya reklam politikaları, üretim politikaları üretiliyor. Peki bu veriyi yani big datayı nasıl işleyeceksiniz?

İşte yukarda size sunduğum iki önemli unsurun çözümü için hangi programlama dili kullanıldığına baktığımızda Pythonu görürüz. Zaten bu bir önerme değil google, facebook, gibi dev şirketlerin verilerini işleyebilmeleri için python kullanıldığını biliyoruz.  İşte gelecek bu büyük verilerin işlenmesi ile şekillenirken kullanılacak olan yapay zekayı da dizayn eden programlama dili python’dur. Bu nedenle python geleceğin programlama dilleri arasına kendisini sessiz sedasız yazdırmış ve zirveyi yıllarca kimseye bırakmayacağı aşikardır.

Elbetteki c++, java gibi bir çok programlama dili bu alanlarda kullanılsada amiral gemisi her zaman pythondur ve gelecektede bu amiralliği kimseye bırakmayacaktır. Yapay zekayla, big datayla ilgili biraz araştırma yaptığınızda tüm kapıların pythona çıktığını sizlerde görerek bu duruma hak vereceksiniz.

Sağlıcakla Kalın.

#Yıldız Vermeyi Unutmayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

UzmanPC

Yararlı, Eskimeyen, Modası Geçmeyen, Her Derde Deva, Şifalı Teknoloji Bilgileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu