Yazılım

Format Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Format işlemini yapmak günümüzde bilgisayarlarımıza sürekli olarak uyguladığımız faktörlerden biridir. Format atıyorken direkt olarak işletim sistemini silerek yeni işletim sistemini kurmak yerine dikkatli olmamız gereken birçok faktörün olduğunu mutlaka öğrenmelisiniz. Bu faktörlere eğer dikkat etmezseniz format işlemi gerçekten başarısız olur. Hatta tekrardan defalarca format atmanız gerekebilir.

Format CD’sini değiştirmeniz gerekebilir ve daha birçok unsuru yapmanız gerekebilir. Bu anlamda format işlemini kesinlikle bilgisayarı temizlemek ve işletim sistemini tekrardan fabrika ayarlarına döndürmek olarak görmemeli ve daha farklı adımlara dikkat etmelisiniz. İlk olarak format işlemini neden yaptığınızı bir kavramalısınız. Eğer bir sorun yüzünden format atıyorsanız format atmadan o sorunu çözmeye çalışın. Her sorunun çözümü format değildir bunu asla unutmamalısınız.

Hangi İşletim Sistemi?

Çevrenizden, arkadaşlarınızdan duyduğunuz bütün işletim sistemlerini kafanıza göre bilgisayarınıza yükleyemezsiniz. Her bilgisayarın donanımsal fonksiyonları, yapıları aynı olmamaktadır. Başkasında oldukça stabil, verimli çalışmakta olan bir işletim sistemi sizin bilgisayarınızda tam tersi etkide çalışabilir.

İlk başta sistem özelliklerinizi bir kavramalısınız ve yükleyeceğiniz işletim sistemini de buna göre seçmelisiniz. Örneğin 1 GB RAM, 512 MB ekran kartı hafızanız var ise ve işlemcinizde orta düzey bir şey ise işletim sistemi olarak Windows XP işletim sistemini tercih etmeniz yerinde olacaktır. Az daha zorlarsanız Windows 7 kurabilirsiniz. Ancak bu donanım özelliklerine sahip bir bilgisayara Windows 8 ve üzeri işletim sistemlerini kurmanız akılsızlık olur.

Format Sonrası Virüslere Dikkat

Format sonrası eminiz ki birçok yazılım ihtiyacınız olacaktır. Örnek vermek gerekirse bir tanesi Skype yazılımıdır. Yükleyeceğiniz yazılımlara kesinlikle dikkat edin. Yoksa sonra tekrar format atmanız gerekebilir. Format attıktan sonra direkt ihtiyaç duyduğunuz programları bilgisayarınıza kurmak yerine ilk başta bir anti virüs programı kurun ve ondan sonra ihtiyacınız olan programları kurun.

Lakin bu programların arasında virüs olabilir ve bütün işletim sisteminizi virüsler sarabilir. Sonrasında bilgisayarınıza hazır format atmışken bir Ccleaner gibi temizlik programı kurun ve bu programı ayda 1 olarak çalıştırın. Her ay temizlik yapın ki ileri de kasmalar yüzünden format atmanız gerekmesin.

Sağlıcakla Kalın.

#Yıldız Vermeyi Unutmayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

UzmanPC

Yararlı, Eskimeyen, Modası Geçmeyen, Her Derde Deva, Şifalı Teknoloji Bilgileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu