GüvenlikTeknoloji

CC Nedir? Neden Uzak Durmalıyız?

İnternet ortamında bir çok sitede ve sosyal medya platformunda rastladığımız ”CC” ne demek, bugün sizlere bundan bahsedeceğim. Genellikle oyun hesapları satılan platformlarda ya da alışveriş veya ikinci el eşya alım satım sitelerinde rastladığımız CC Nedir?

İlginizi Çekebilir: Format Nedir, Bilgisayara Format Nasıl Atılır?

CC Nedir?

CC İngilizce bir kısaltmadır. Açılımı ”Credit Card” yani kredi kartıdır. Ama kredi kartı yerine CC olarak karşımıza çıkan bu terim sıradan bir kredi kartı değildir. CC olarak ibare edilen kredi kartları, çalıntı yani size satan kişinin ya da sizin için alım yapacak olan kişinin bile kendisine ait olmayan karttır. Hackerlar tarafından insanların kart bilgileri veya direkt kartları çalındıktan sonra satışa sunulan bu CC’ler yani sahte kredi kartları yasal değildir. Çünkü ne size ne de satıcıya ait olduğundan başkasına ait bir parayı resmen çalmış oluyorsunuz. Türkiye dahil dünya çapında tüm devletlerin siber suçlar bölümü bu bahsettiğim CC olayının peşinde sürekli operasyonlar yürütüp, çeteler çökertmektedir. Yani ciddi bir olaydır.

cc-nedir

CC’den Neden Uzak Durmalıyız?

Yukarıda da bahsettiğim gibi bu yasa dışı bir işlemdir. Kısacası direkt hırsızlığa girmektedir. Bildiğiniz üzere hırsızlık bir suç olduğundan CC’de bir suçtur. Hem satan kişi hem de alan kişi bu suça ortak olmuş demektir. İnternette normalde 400 TL’ye satılan bir oyunu 50 TL’ye aldığınız zaman bilinki ya çalıntı bir hesaptır ya da CC ile satın alınmıştır. Bu satın alma işlemini siz yapmamış olsanız bile kullanan kişi siz olduğunuzdan direkt olarak suçlu durumda olacaksınız. İşte bu yüzden CC’den uzak durmalısınız.

Özellikle internet üzerinden yapacağınız her alışverişe dikkat edin. Günümüzde araştırma yapabileceğiniz binlerce forum var. Mesela uzmanpc.com üzerinden bir alışveriş yapıyorsanız Google’a ”uzmanpc.com güvenilir midir?” yazdığınız zaman yazdığınız siteden daha önce alışveriş yapmış olan insanların forumlarda iyi ve kötü tecrübelerini anlattığını görürsünüz. Güvenilir olmayan veya daha önce alışveriş yapılmamış olan bir satıcıdan alışveriş yapmamaya özen gösterin. Ne dolandırılmış olun ne de başınız yapmadığınız bir hırsızlıktan dolayı belaya girmiş olsun.

#Yıldız Vermeyi Unutmayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu