Güvenlik

Birkaç Karakterden Oluşan Parolalar Sizi Koruyamıyor!

Çeşitli ortamlara (sanal) girişi kısıtlamak amacı ile kullanılan rakamlar, harfler ve sembollerden oluşturulan algoritmalara şifre demekteyiz. Parolalarımıza kolayca ulaşılabilmesini önleme amacı ile önlerine harf, rakam veya çeşitli karakterler koyabiliyoruz. Parolalar hayatımızın neredeyse her köşesini esir almış durumdalar. Çünkü hayatımızın her köşesinde özellikle de sanal ortamlarda gizli verilerimizi barındırıyoruz. Bu nedenle her daim bu gizli verilere ulaşımı engelleme amacı ile parolaları kullanmak zorundayız.

Etrafınıza bakabilirsiniz. Kimisi kendinin kimisi de şirketinin güvenliğini üst düzeylere çıkarabilmek adına kriptolama kullanmayan bir kişiyi göremezsiniz. Fakat gerek kurumsal anlamda gerekse kişisel anlamda kriptolama yöntemleri hep arka planda kalabiliyor ve her zaman maalesef atlatılabiliyorlar.

Şifrele Neden Bu Kadar Önemli?

Şifrelerin bu kadar çok önemli olmasının en mühim sebebi tabi ki gizliliğimizdir. Gizliliğimizi sağladığımız takdirde güvenliğimiz oluşmuş olur. Gerek bankacılar gerekse farklı şirketler müşterilerinin güvenliklerini sağlayabilmek adına her geçen gün daha farklı yöntemler deniyorlar.

Siz her ne kadar güçlü parolalar oluşturun desenizde maalesef bankalar müşterilerinin her birinin bir bilgisayar geçmişi olmadığını biliyorlar. Bu nedenle ATM şifreleri sadece 4 tane rakam olmak zorunda. 5 olamıyor veya içerisine yazı giremiyor. Çünkü banka müşterileri olarak 50 – 70 yaş arası o kadar çok insan var ki. Bu insanlara büyük harfli küçük harfli şifreler oluşturmalarını veya özel karakterler kullanmalarını tavsiye edemezsiniz maalesef.

Güçlü Bir Şifre Nasıl Oluşturulur?

Gelelim oldukça güçlü bir şifre oluşturma kısmına. Bir şifre ne kadar zor tahmin edilebilirse o kadar güçlüdür. İçerisinde ne kadar çok karışık harf, rakam varsa o kadar güçlü değildir! Bu nedenle şifrelerinizi asla tahmin edilemez kılmalısınız. ATM şifrelerinizi de 222 veya 5522 gibi şifreler yapacağınıza 7913 şeklinde birbirlerinden uzak tuşlar kullanmanız o kadar iyi olur.

Bunlara ek olarak sanal ortamlarda eğer parola kullanmak zorundaysanız uzun ve saçma parolalar kullanabilirsiniz. Örneğin “keremEvdenGELİYOR” gibi bir şifre oldukça kalitelidir. Hem insanlar tarafından hem de çeşitli bruteforce yazılımları tarafından tahmin edilmesi son derece zordur. Ancak unutmayın ki imkansız değildir!

Sağlıcakla Kalın.

#Yıldız Vermeyi Unutmayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

UzmanPC

Yararlı, Eskimeyen, Modası Geçmeyen, Her Derde Deva, Şifalı Teknoloji Bilgileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu