Güvenlik

Bireysel Bankacılık İşlemlerininde Neden Dikkatli Olmalıyım?

Günümüz çerçevesinde gelişmekte olan internet beraberinde insanlar artık çok rahat bir şekilde internet üzerinden kredi kartları beraberinde alış verişlerini yapabilmekteler. Ayrıca daha birçok çeşitli alanlarda yine bu kartlarını profesyonel bir şekilde kullanabilmekteler. Yine örnek verecek olursak bir otele rezervasyon ayırtacağınız takdir de bu durumda o otele gidip para vermek yerine sadece evinizde bilgisayar başında kahvenizi yudumlarken bir yandan da internet sitesine girerek rezervasyon ücretini ödeyebiliyorsunuz.

Ayrıca bireysel bankacılık işlemi olarak internet üzerinden bankamızın resmi web sitesine giriyor ve bu site üzerinden işlemlerimizi profesyonel anlamda gerçekleştirebiliyoruz. Özellikle de bireysel bankacılık beraberinde farklı bankalara da EFT işlemleri yapabilmekteyiz.

Virüsler Ne Kadar Yaygın?

Günümü çerçevesinde yine kredi kartlarını online şekilde kullanmakta olan yine her 9 bilgisayardan 2’sinde arka plan içerisinde çalışmakta olan virüsler var. Yine bu virüsler arka plan içerisinde çalışıp sizin kendi kredi kartı verilerinizi rahatlıkla öğrenebilmekteler. Ayrıca kredi kartı verilerinizden ziyade bireysel bankacılık işlemleri amacı ile gerekmekte olan verileri de öğrenebiliyor ve kötü niyetli bazı kullanıcılara aktarabilmekteler.

Truva atı olarak nitelendirdiğimiz virüsler yine birçok işlemleri arka plan çerçevesinde sizin ruhunuz dahi hiçbir şekilde duymadan oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Ancak yine maalesef kullanıcılar bu gibi bazı virüslere karşı oldukça bilgisiz ve savunmasız durumdalar. Bu virüsler değil daha birçok çeşitli phishing tarzı dolandırıcılık yöntemleri piyasada kol gezmektedir.

Nasıl Çalışıyorlar?

Yine örnek verecek olursak bir web siteye giriş yapmaya kalktığınızda ve bir çeşit ürünü araştırdığınızda bu ürün hakkında bazı web siteler içerisinde kullanıcı yorumlarına bakarsınız. Bu esnada yine kullanıcının üründen oldukça memnun kaldığını ve yarı fiyatına “bu web site adresinden” alabileceğinizi belirtmektedir.

Sizde o linke tıklıyorsunuz ve o linke gittiğinizde o ürünü satın almak için siteye kredi kartı bilgilerinizi girip parayı yolluyorsunuz. Halbuki bu site phishing bir site. Yani oldukça ünlü bir alış veriş sitesinin sahte versiyonu. Bu gibi virüslere karşı mutlaka dikkatli olmalı ve kesinlikle profesyonel bir anti virüs programını kullanmalıyız.

Sağlıcakla Kalın.

#Yıldız Vermeyi Unutmayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

UzmanPC

Yararlı, Eskimeyen, Modası Geçmeyen, Her Derde Deva, Şifalı Teknoloji Bilgileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu