Donanım

Bilgisayarı Hızlandırmak İçin Ne Yapmalı?

Bilgisayarlarımız üzerinden birbirinden farklı işlemler yapıyor; web sitelerde geziniyor, film izliyor, müzik dinliyor, belge işlemleri yapıyor ve daha birçok farklı şeyler yapıyoruz. Bu kadar şeyi yaparken de bir yandan bilgisayarlarımızın yavaşlığı ile uğraşabilmekteyiz. Bilgisayarlarınızın yavaş olması sebebi ile yaklaşık olarak 5 dakikada halledebileceğiniz bir işlemi yarım saati bulan vakitler de halledebiliyorsunuz ve bu da bazı olumsuzluklara sebep olabilmektedir.

Bu gibi olumsuzluklar sonucunda da sanal alemden soğuyabilirsiniz. Aslında her insan oldukça hızlı bir bilgisayarının olmasını temenni eder ve bazen donanımsal sorunlardan dolayı bazen de maddi imkanlardan dolayı hızlı bir bilgisayara sahip olamayabiliriz. Ancak bu demek olmuyor ki elimizdeki bilgisayarı hızlandıramayalım…

İşletim sisteminizi hızlandırmanız için ilk olarak onu yavaşlatan bütün unsurları tespit etmeli ve tespit ettikten sonra ona göre işlemler yapmalıyız. Örnek vermek gerekirse ilk olarak sisteminize yüklemiş olduğunuz gereksiz olan bütün yazılımları tespit edin ve program ekle kaldır menüsüne girerek bunları tek tek kaldırın.

Unutmayın ki işinize yaramayan yazılımlar sizin haberiniz olmadan arka planda çalışarak boşuna bellek tüketimi yapabilmektedir ve bu da oldukça olumsuz bir şeydir. Hatta bilgisayarı yavaşlatan en önemli unsurlardandır. Buna ek olarak bilgisayarınızda size lazım olan programlar olsa bile bu programlar bize her zaman lazım değildir. Yani işimiz düştüğü zaman kullanıyoruz. İşimiz bittikten sonra da kapatıyoruz.

Fakat birçok yazılım onları kullanmadığımız halde bilgisayar başlangıcında çalışabiliyorlar ve bilgisayar başlangıcında otomatik olarak açılarak bilgisayar kapanana kadar arka planda açık beklemede duruyorlar. Arka planda gereksiz yere çalışan, bilgisayar başlangıcında otomatik olarak başlayan bu programların tespitlerini yapmak için de “Başlat – Çalıştır – Msconfig” yolunu izlemelisiniz.

Bu yoldan sonra yukarıda “Başlangıç” sekmesine tıklamalısınız ve bu başlangıç sekmesine girdikten sonra karşınıza bilgisayar başlangıcında çalışan bütün programları göreceksiniz. Bunlardan gereksiz olanların başlarındaki tik işaretini kaldırıyoruz. Bu hem size hızlı bir açılış süresi verecektir hem de daha hızlı bir işletim sistemi sunacaktır. Son olarak bilgisayarınızda bulunan gereksiz hizmetleri de kapatırsanız yine %70’e varan hıza ulaşabilirsiniz. Bilmediğiniz hizmetlere dokunmamanız gerektiğini unutmayın.

Sağlıcakla Kalın.

#Yıldız Vermeyi Unutmayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 3]

UzmanPC

Yararlı, Eskimeyen, Modası Geçmeyen, Her Derde Deva, Şifalı Teknoloji Bilgileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu