Güvenlik

Antilogger Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Günümüz şartları birbirinden farklı virüs çeşitleri piyasa da kol gezmektedir. Her gün çeşitli şirketlerin yaptığı araştırmalara göre gün içerisinde binlerce yeni virüs türevi piyasaya sürülmektedir ve bu virüs türevleri de her geçen gün çok daha tehlikeli bir hal almaktadırlar. Çünkü anti virüs programları geliştikçe yeni virüs türevleri de kendilerini o oranda geliştiriyorlar.

Virüslere karşı kullanıcılar çok farklı güvenlik önlemleri alsalar da her zaman bu yeterli olmamaktadır. Özellikle de kullanıcıların yaptıkları en büyük hata anti virüs programlarına güvenmektir. Anti virüs programlarına güvenmeden önce bir kez durup düşünmek gerekir. Çünkü anti virüs programları bir virüsün nasıl davrandığını incelemezler.

Anti Virüs Programları Davranışı İzlemez

Sadece onu kontrol ederler ve veri tabanında virüs olarak tanımlanmış ise onun virüs olduğunu belirtip karantinaya alırlar. Ancak bunun bilincinde olan kötü niyetli kişiler de boş durmuyorlar ve piyasaya crypted virüs dediğimiz şifreli virüsleri sürüyorlar. Bu crypted virüslerin algoritmaları, kaynak kodları üstün algoritmalar ile şifrelenmiştir. Yani bir anti virüs programı ona baktığında virüs olup olmadığını anlayamaz.

Anlayamadığı için de onu bilgisayardan silemez. İşte tam bu noktada antilogger güvenlik programı devreye giriyor. Antilogger programını bilgisayarınıza anti virüs programınızın yanına ek olarak rahatlıkla kurabilirsiniz. Her hangi bir çakışma yaşanmaz. Bilgisayarınızda bir dosya açıldığı zaman antilogger yazılımı onu özel olarak davranışlarını inceler.

Virüs Davranışı Nedir?

Davranıştan kastım nedir? Açılan dosya kendisini bir virüs gibi çeşitli yerlere kopyalıyor mu? Kendisini bilgisayar başlangıcına ekliyor mu? Regedit yani kayıt defteri üzerinde zararlı değişiklikler yapıyor mu? Çeşitli web siteler ile bağlantı kuruyor mu? Veya bilgisayarda keylogger gibi klavyeyi kayıt altına alıyor mu? Bunun gibi birçok davranış analizini başarılı bir şekilde gerçekleştirir. Bu sayede virüs şifreli dahi olsa davranışlarından dolayı onu tespit eder.

Bu nedenle antilogger güvenlik yazılımı birçok güvenlik şirketi tarafından da kullanılmaktadır. Davranışsal olarak virüsleri analiz eden programlara ise bizler HIPS yazılımları diyoruz. HIPS yazılımlarına örnek olarak WinPatrol yazılımını da örnek gösterebiliriz. Sisteminizi kasmayacak en uygun yazılımı da deneyerek bulabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın.

#Yıldız Vermeyi Unutmayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

UzmanPC

Yararlı, Eskimeyen, Modası Geçmeyen, Her Derde Deva, Şifalı Teknoloji Bilgileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu