Güvenlik

Adware (Reklam) Virüsü 10 Dakikada Nasıl Silinir?

Adware virüsleri yani reklam virüsleri günden güne hızla artan virüs çeşitleridir. Bu virüsler geleceğin virüsleridir dersek yeridir. Çünkü eskiden virüsler sadece bilgisayarınıza bulaşarak zarar verme amacı taşıyorlardı. Bazen bilgisayarınızı çökertiyorlardı ve bazen de farklı işlemler yapıyorlardı. Ancak artık günümüzde virüsler tamamen ticari amaçlara hizmet eder hale gelmişlerdir. Çünkü günümüz bilişim sektörünün her dalından yeni bir sektör ortaya çıkmaktadır.

Adware yani reklam virüsleri hemen her 20 bilgisayardan 2 tanesinde bulunmaktadır. Tabi bunlar yapılan araştırmalar neticesinde sabitlenmiştir. Ayrıca bu virüslerin silme işlemleri de oldukça zor bir şekilde yapılabilmektedir.

Bilgisayarınıza bir reklam virüsünün bulaştığını nasıl anlarsınız dersem birçok kişi büyük ihtimalle zaten biliyordur. Çünkü bu virüsler bir kez bulaştıkların da bunları temizlemek son derece güç olabilmektedir ve bu virüsleri temizlemek için de birbirinden farklı işlemler yapmak gerekiyor. Bu virüslerin belirtilerinden biraz bahsedecek olursak; tarayıcınız ile normal web siteler de geziniyorken aniden karşınıza reklamlar çıkabilmektedir.

Özellikle de içerisinde reklam bulunmayan web sitelerin içlerinden aşırı derece de reklamlar çıkabilmektedir. Yine bazı durumlarda bir web siteye girdiğiniz de ilk başta karşınıza reklam yokmuş gibi gözükmektedir ancak bir süre sonra nereye tıklarsanız tıklayın karşınıza sürekli olarak popup pencereler halinde reklamlar açılmaktadır ve bu da en çok bıktıran çeşididir dersek yeridir.

Peki Adware virüsü nasıl silinir?

 

  1. Adware yani reklam virüslerini ortadan kaldırmak için ilk olarak bilgisayarınızda bulunan bütün tarayıcıları silmelisiniz.
  2. Sildikten sonra yine tarayıcılarınızın bulundukları klasörlere giderek klasörlerini de ortadan kaldırmalısınız.
  3. Sonrasında Adware Removal Tol  isimli reklam virüsü temizleyici yazılımını bilgisayarınıza indirin.
  4. Bu yazılımı çalıştırdıktan sonra bilgisayarınızda başka hiçbir yazılım açık olmadığından emin olmalısınız.
  5. Yazılım açılınca tarama işlemini başlatın ve 5 – 10 dakika kadar bekleyin.
  6. Karşınıza tespit edilen bütün reklam virüsleri hızlı bir şekilde çıkacaktır.
  7. Tarama işlemi bitince temizle demelisiniz sonrasında sizden bilgisayarınızı kapatıp açmanızı isteyecektir ve bilgisayarınızı kapatıp açtığınız da artık reklam virüslerinden kurtulmuş olacaksınız.

Eğer program çalışmaz ise adware romaval diye google da arama yapıp başka bir programla da aynı işi yapabilirsiniz. Bir daha da reklam virüsleri ile boğuşmak istemiyorsanız bilgisayarınıza oldukça sağlam bir anti virüs kurmanız gerekmektedir.

Sağlıcakla Kalın.

#Yıldız Vermeyi Unutmayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

UzmanPC

Yararlı, Eskimeyen, Modası Geçmeyen, Her Derde Deva, Şifalı Teknoloji Bilgileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu